حیات طیبه

السلام علیک یاعصمت الله الکبری فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)

حیات طیبه

السلام علیک یاعصمت الله الکبری فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)

حیات طیبه

خداى را سپاس که براى حکمش برگرداننده‏ اى،و براى بخشش بازدارنده‏ اى و همانند ساخته‏ اش ساخته هیچ سازنده ‏اى نیست،و او سخاوتمند وسعت ‏بخش است،او خدایی است که معبودی جز او نیست، دانای آشکار و نهان است،و او رحمان و رحیم است! حاکم و مالک اصلی اوست، از هر عیب منزّه است، به کسی ستم نمی‌کند، امنیّت بخش است، مراقب همه چیز است، قدرتمندی شکست‌ناپذیر که با اراده نافذ خود هر امری را اصلاح می‌کند، و شایسته عظمت است؛ خداوند منزّه است از آنچه شریک برای او قرارمی‌دهند!او خداوندی است خالق، آفریننده‌ای بی‌سابقه، و صورتگری (بی‌نظیر)؛ برای او نامهای نیک است؛ آنچه در آسمانها و زمین است تسبیح او می‌گویند؛ و او عزیز و حکیم است! نیکی، (تنها) این نیست که (به هنگام نماز،) رویِ خود را به سوی مشرق و (یا) مغرب کنید؛ بلکه نیکی (و نیکوکار) کسی است که به خدا،و روزرستاخیز،و فرشتگان، و کتاب (آسمانی)، و پیامبران، ایمان آورده؛ و مال (خود) را، با همه علاقه‌ای که به آن دارد، به خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان،انفاق می‌کند؛ نماز را برپا می‌دارد و زکات رامی‌پردازد؛ و (همچنین) کسانی که به عهد خود به هنگامی که عهد بستندوفا می‌کنند؛ و در برابر محرومیتها و بیماریها و درمیدان جنگ،استقامت به خرج می‌دهند؛ اینها کسانی هستند که راست می‌گویند؛ و (گفتارشان با اعتقادشان هماهنگ است؛) و اینها هستند پرهیزکاران!
خدایا! بر پیامبر و دودمان پاکش درود فرست، و آنگاه که تو رامی‏خوانم و صدایت می‏زنم، صدا و دعایم را بشنو و اجابت کن،و آنگاه که با تو نجوا می‏کنم، بر من عنایت کن.خدایا قلبم را از نفاق و دورویی، و کردارم را از ریا و خودنمایی،و زبانم را از دروغ، وچشمم را از خیانت و بی عفتی پاک کن،همانا تو از خیانت دیده ‏ها و آنچه در سینه ‏ها نهان است خبردارى
پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی، به آن نیازمندم!
خشنودم به اینکه خدا پروردگارم باشد و محمّد(درود خدابر او وخاندانش باد)پیامبرم،و اسلام آیینم و قرآن کتابم، و کعبه قبله‏ ام،و على ولى و امامم،و حسن و حسین و على بن الحسین و محمّد بن على و جعفر بن محمّد و موسى بن جعفر و على بن موسى،و محمّد بن على و على‏ بن محمّد و حسن بن على و حجة بن الحسن که درود خدا بر همه آنان باد پیشوایانم باشند.خدایا! خشنودم به اینکه آنان امامانم باشند،پس مرا مورد پسند و خشنودى ایشان قرار ده زیرا تو بر هر کارى توانایى.

نویسندگان
پیوندها
جمعه, ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۸:۱۶ ب.ظ

خواص صلوات

درکتاب (جامع الاخبار ) چنین آمده است که پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هرکس یک مرتبه برمن صلوات بفرستد ،‌آن دو ملکی که محافظ رفتار و اعمال او هستند ،‌تا سه روز هیچ گناهی برای او نمی نویسند .
سنگینی نامه ی اعمال با صلوات
درکتاب شریف ( ثواب الاعمال و عقاب الاعمال )‌چنین نقل شده است : حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) از پدر خود و از پدران خود (علیه السلام) روایت شده است که پیامبر (صلی الله علیه وآله)‌فرمودند : « من درروز قیامت درکنار ترازوی سنجش اعمال هستم . هرگاه کسی که گناهش زیاد و برثوابش گران باشد ،‌صلوات هایی را که برمن فرستاده آنها را بیاورند ،‌آن صلوات ها حسنات او را ثیقل گرداند و از جهنم نجات یابد .

اول فرستنده صلوات خداست
درکتاب شریف ( حیوه القلوب ) چنین امده است که ابن عباس می گوید : و قتی که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله)‌در بستر بیماری خوابیده بود و اصحاب برگرد او جمع شده بودند ،‌ دراین حال عمّار یاسر بلند شد و گفت : پدرو مادرم فدایت باد یا رسول خدا ، ‌هنگامی که به جوار حق می پیوندید چه کسی شما را غسل خواهد داد ؟ حضرت فرمودند: غسل دهنده ی من علی بن ابی طالب است ،‌زیرا که هر عضوی از اعضای مرا که بخواهد غسل دهد ،‌ملائکه او را کمک می نمایند . عمّار یاسر باز عرض کرد : پدروماردم به فدایت باد یا رسول الله چه کسی از میان ما برشما نماز خواند ؟ پس آن حضرت خطاب به علی (علیه السلام) فرمودند : یا علی هرگاه که دیدی روح از بدن من خارج شد مرا غسل بده و کفن کن و درجامه ی سفید مصری یا در بُرد یمانی قرارده پس مرا بردارید و کنار قبر بگذارید . آن گاه اول کسی که اول برمن نماز گذارد ،‌خدای متعال خواهد بود که در عرش ِ جلال و عظمت خود ، ‌برمن صلوات خواهد فرستاد .

صلوات باعث کم شدن گناه و زیاد شدن ثواب
انس ابن مالک از ابی طلحه روایت کرده که گفت : روزی نزد حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) بودم ،‌آن حضرت را بسیار خوشحال یافتم . گفتم «یا رسول الله » درهیچ روزی تورا به این مرتبه خوشحال ندیدم که امروز دیدم ». آن حضرت فرمودند : « چگونه خوشحال نباشم،‌که اکنون جبرئیل (علیه السلام) نزد من آمد و گفت : حق تعالی می فرماید : هر که یک بار برتو صلوات بفرستد ،‌من براو ده صلوات فرستم و ده گناه از او محو کنم و ده حسنه براو بنویسم .

استجابت دعا با صلوات
هشام بن سالم روایت کرده است از حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) که آن حضرت فرمودند: دعای دعا کننده همیشه درپرده ی حجاب است و مستجاب نمی شود ،‌تا اینکه دعا کننده برمحمد و آل محمد صلوات فرستد ،‌چون صلوات فرستاد ،‌خداوند متعال دعایش را به خاطر صلوات اجابت می فرماید .

شروع دعا با صلوات و ختمش نیز صلوات
درکتاب شریف ( اصول کافی ) نقل است که حضرت امام جعفر صادق ( صلی الله علیه وآله) فرمودند : هر که رابه خداوند متعال حاجتی باشد ،‌و ابتدا کند دعایش را به صلوات برمحمّد و بعد از آن دعا کند و حاجت و درخواست خود را از خداوند متعال بخواهد و بعد ،‌دعایش را باز صلوات برمحمّد وآل محمد و ختم نماید . دراین صورت ، چون صلوات برمحمد و آل محمد ،‌از دعاهای مستجاب است و در حجاب نمی ماند . و از طرف دیگر خداوند متعال بزرگوارتر و کریم تر از آن است ،‌که هر دو طرف دعا را اجابت کند و میان آن را رد نماید . از ادعای دعا کننده را هم قبول می کنند .

صلوات جبران کننده ی گناهان
از حضرت امام رضا (علیه السلام) روایت شده است : هرکس قدرت و توانایی نداشته باشد که به وسیله ی سایر اعمال مستحبی ،‌گناهان خود را بپوشاند ،‌پس سعی کند به صلوات فرستادن برمحمّد و آلش . به درستی که خراب می کند صلوات برمحمّد و آلش ،‌ گناهان را چه خراب کردنی .

فضیلت صلوات درایام هفته
شیخ صدوق درکتاب شریف ( خصال ) چنین نقل کرده است که حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) ایام هفته را این چنی تقسیم فرموده اند : روز شنبه روز ماست . روز یک شنبه از آن شیعیان ماست . روز سه شنبه از آن بنی امیه است . روز چهار شنبه روز نوشیدن دواست . روز پنج شنبه روز برآورده شدن حوائج و نظافت و عط زدن است . روز جمعه عید مسلمانان است که از عید فطر و قربان بهتر است ،‌ولیکن عید غدیر خم ،‌بهترین عیدهاست . و امام قائم ما خانواده ، ‌در روز جمعه ظهور می کند و قیامت هم درروز جمعه برپا می شود و در روز جمعه عدد هیچ عملی افضل و بهتراز صلوات برمحمد ( صلی الله علیه وآله) و آلش نیست .

هزار بار صلوات در روز جمعه
حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمودند: صلوات بر محمد و آل محمد (صلی الله علیه وآله) در روز جمعه هزار بار و درغیر جمعه صد مرتبه سنت است .

صلوات وسیله روا شدن حاجات
سید بن طاووس درکتاب شریف ( جمال الاسبوع نقل می کنند که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند : صلوات فرستادن شما برمن باعث روا شدن حاجت های شماست و خداوند متعال را از شما راضی می گرداند و اعمال شمارا پاک و پاکیزه می کند .

صلوات وسیله برآمدن حاجات دنیاو آخرت
درکتاب شریف (جامع الاخبار ) نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هـر کس هـر روز بـرمن صلـوات فـرستد ، ‌حق تعالی درعـافیت و سلامتی را به روی او می گشاید و حاجت معنوی و مادی ،‌دنیای و آخرتش را به حرمت صلوات برمن ،‌ برآورده می فرماید.

صلوات مانع نوشته شدن گناه
درکتاب (جامع الاخبار ) چنین آمده است که پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هرکس یک مرتبه برمن صلوات بفرستد ،‌آن دو ملکی که محافظ رفتار و اعمال او هستند ،‌تا سه روز هیچ گناهی برای او نمی نویسند .

صلوات وسیله شفاعت حضرت رسول اکرم
درکتاب شریف (بحار الانوار ) چنین نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) در وصیّت خود به حضرت علی (علیه السلام) فرمودند : یا علی هرکس برمن ،‌هر روز هر شب صلوات فرستد ، شفاعتم براو واجب می شود ، اگر چه گناهش از گناهان بزرگ باشد .

صلوات باعث سنگینی کفه ی حسنات
درکتاب شریف (‌ثواب الاعمال و عقاب الاعمال ) باب ثواب الصلاه النبی ، چنین نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند : در روز قیامت ،‌من پیش میزان سنجش اعمال هستم ،‌هر کس کفه ی گناهانش سنگین تر از کفه ی ثواب هایش باشد ،‌من صلوات هایی را که برایم فرستاده می آورم و درکفه ی ثواب هایش می گذارم تا آن که کفه ی ثواب هایش سنگین تر شود .

فضیلت نوشتن صلوات
درکتاب( سفینه البحار) چنین نقل شده است که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هرکس درکتابی یا نوشته ای برمن صلوات بنویسید ، تا زمانی که نام من درآن کتاب ثبت و باقی هست ، فرشتگان پیوسته برای او از درگاه خداوند متعال ،‌ طلب مغفرت آمرزش می کنند .

فرآوری : زهرا اجلال

منبع: تبیان

  • غلامرضا پیرامون

خواص صلوات

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
تجدید کد امنیتی