حیات طیبه

السلام علیک یاعصمت الله الکبری فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)

حیات طیبه

السلام علیک یاعصمت الله الکبری فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)

حیات طیبه

خداى را سپاس که براى حکمش برگرداننده‏ اى،و براى بخشش بازدارنده‏ اى و همانند ساخته‏ اش ساخته هیچ سازنده ‏اى نیست،و او سخاوتمند وسعت ‏بخش است،او خدایی است که معبودی جز او نیست، دانای آشکار و نهان است،و او رحمان و رحیم است! حاکم و مالک اصلی اوست، از هر عیب منزّه است، به کسی ستم نمی‌کند، امنیّت بخش است، مراقب همه چیز است، قدرتمندی شکست‌ناپذیر که با اراده نافذ خود هر امری را اصلاح می‌کند، و شایسته عظمت است؛ خداوند منزّه است از آنچه شریک برای او قرارمی‌دهند!او خداوندی است خالق، آفریننده‌ای بی‌سابقه، و صورتگری (بی‌نظیر)؛ برای او نامهای نیک است؛ آنچه در آسمانها و زمین است تسبیح او می‌گویند؛ و او عزیز و حکیم است! نیکی، (تنها) این نیست که (به هنگام نماز،) رویِ خود را به سوی مشرق و (یا) مغرب کنید؛ بلکه نیکی (و نیکوکار) کسی است که به خدا،و روزرستاخیز،و فرشتگان، و کتاب (آسمانی)، و پیامبران، ایمان آورده؛ و مال (خود) را، با همه علاقه‌ای که به آن دارد، به خویشاوندان و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان،انفاق می‌کند؛ نماز را برپا می‌دارد و زکات رامی‌پردازد؛ و (همچنین) کسانی که به عهد خود به هنگامی که عهد بستندوفا می‌کنند؛ و در برابر محرومیتها و بیماریها و درمیدان جنگ،استقامت به خرج می‌دهند؛ اینها کسانی هستند که راست می‌گویند؛ و (گفتارشان با اعتقادشان هماهنگ است؛) و اینها هستند پرهیزکاران!
خدایا! بر پیامبر و دودمان پاکش درود فرست، و آنگاه که تو رامی‏خوانم و صدایت می‏زنم، صدا و دعایم را بشنو و اجابت کن،و آنگاه که با تو نجوا می‏کنم، بر من عنایت کن.خدایا قلبم را از نفاق و دورویی، و کردارم را از ریا و خودنمایی،و زبانم را از دروغ، وچشمم را از خیانت و بی عفتی پاک کن،همانا تو از خیانت دیده ‏ها و آنچه در سینه ‏ها نهان است خبردارى
پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی، به آن نیازمندم!
خشنودم به اینکه خدا پروردگارم باشد و محمّد(درود خدابر او وخاندانش باد)پیامبرم،و اسلام آیینم و قرآن کتابم، و کعبه قبله‏ ام،و على ولى و امامم،و حسن و حسین و على بن الحسین و محمّد بن على و جعفر بن محمّد و موسى بن جعفر و على بن موسى،و محمّد بن على و على‏ بن محمّد و حسن بن على و حجة بن الحسن که درود خدا بر همه آنان باد پیشوایانم باشند.خدایا! خشنودم به اینکه آنان امامانم باشند،پس مرا مورد پسند و خشنودى ایشان قرار ده زیرا تو بر هر کارى توانایى.

نویسندگان
پیوندها
دوشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۱:۳۰ ب.ظ

چهل حدیث « تربیت کودک و نوجوان »

مقدمه

صفحه اختصاصی حدیث و آیات 0

پیشکشِ یک تار گیسوى شما:
اى محسن!
اى اصغر!
اى قاسم!
رُقَیّه و سُکَینه علیهم السلام!


طلیعه
باسم رب الزهراء علیهاالسلام

تربیت اسلامى فراهم کردن زمینه هاى رشد و شکوفایى دائمىِ همه استعدادهاى انسان در جهت کمالات الهى ـ انسانى است.
از این رو، با توجه به این تعریف، خواهیم دانست:
1 ـ تربیت امرى تحمیلى نیست، بلکه زمینه سازى است.
2 ـ تربیت امرى موقت نیست، بلکه دائمى است.
3 ـ تربیت امرى یک بُعدى نیست، بلکه چند بُعدى است.
4 ـ تربیت امرى بى هدف نیست، بلکه هدفدار است.
همچنین مثلثِ مربى و مُتَرَبّى (فرد مورد تربیت) و تربیت نیز مستلزم چند چیز است:
أ. شناخت مربى از متربى؛
ب. شناخت مربى از محیطهاى تربیت؛
ج . شناخت مربى از عوامل و موانع تربیت؛
د. شناخت مربى از اصول، مراحل و روشهاى تربیت؛
ه . شناخت مربى از مشکلات و راه حلهاى تربیتى؛
و. پذیرش فکرى و عملى و عاطفىِ مربى از سوى متربى.
در این میان، پیشوایان دینى که از سرچشمه فیاض علم و حکمت خدا ـ این آفریدگار آدمیان و نخستین مربى مردمان ـ نوش کرده اند، مى توانند الگوى بسیار شایسته اى براى ما در امر تعلیم و تربیت باشند و ما را در این راه یارى دهند.
به همین جهت، چون دوران کودکى ونوجوانى از نخستین دوره هاى تعلیم و تربیت انسانهاست، بر آن شدیم که 40 حدیث از سخنان پیشوایان دین در زمینه «تربیت کودک و نوجوان» را فراهم آوریم و به دوستداران مسائل تربیتى و پدران و مادران هدیه کنیم تا با به کارگیرى مناسب و متناسب با زمان ومکان و مخاطبان ، از این مجموعه بهره مند شوند.
امید بر آن داریم که این کوشش اندک، عنایت خداى سبحان و مِهر نگاه امام زمان علیه السلام و قبول طبع خوانندگان را ارمغانهان دهد؛ اما:
گر خطا گفتیم اصلاحش تو کن
مُصلحى تو، اى تو سلطان سخُن
یازهرا


عبدالرحیم موگِهى (شمیم)

پرینت احادیث

گُلى ز گُلهاى بهشت

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: فرزند شایسته گُلى خوشبو از گُلهاى خوشبوى بهشت است.

پرینت احادیث

پسر و دختر چه هستند؟

امام صادق علیه السلام: دختران نیکیهایى هستند که در برابر آن پاداش داده مى شود. و پسران همچون نعمتى هستند که از آن بازخواست مى شود.

پرینت احادیث

فرزند سالم، فرزند سالم

هرگاه به امام سجاد علیه السلام مژده مى دادند که داراى فرزند شده است، پیش از آنکه بپرسند پسر است یا دختر، مى پرسیدند! آیا سالم است؟ و هنگامى که مى فهمیدند سالم است، مى فرمودند: سپاس از آنِ خدایى است که از من آفریده اى ناسالم نیافریده است.

پرینت احادیث

این شیر، چه با برکت است!

امام امیرمؤمنان على علیه السلام: هر شیرى هم که به کودک داده شود، باز هم براى او با برکت تر از شیر مادرش نیست.

پرینت احادیث

از هر دو شیرش بده

امام صادق علیه السلام به «اُمّ اسحاق» که پسر خود را شیر مى داد، فرمود: اى اُمّ اسحاق! تنها از یک پستان او را شیرنده، بلکه از هر دو به وى را شیر بده، زیرا در یکى از آنها خوراک و در دیگرى نوشیدنى نهفته است.

پرینت احادیث

چـرا مـرا مى‏زنـى؟

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: نوزادان خود را به سبب گریه شان کتک نزنید.

پرینت احادیث

پیش از تولد بگذار نام را

امام امیرمؤمنان على علیه السلام: فرزندان خویش را، پیش از آنکه متولد شوند، نامگذارى کنید.

پرینت احادیث

این نامهاى چه زیباست!

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: فرزندانتان را به نامهاى پیامبران نامگذارى کنید. و زیباترین نامها «عبدالله» و «عبدالرحمن» هستند.

پرینت احادیث

بنازم این نام را!

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: هرگاه نام فرزند را «محمد» گذاشتید، به او احترام بگذارید؛ برایش جا باز کنید؛ و با وى ترشرویى نکنید.

پرینت احادیث

اى گوهر اشکها بریزید

امام صادق علیه السلام به شخصى که نام دخترش را «فاطمه» نهاده بود، فرمودند: اکنون که نام او را «فاطمه» نهاده اى، دشنامش نده؛ نفرینش نکن؛ و کتکش نزن.

پرینت احادیث

چه عیبى دارد؟

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: هرکس دخترى داشته باشد که او را تباه نسازد؛ و خوارش نکند؛ و پسرش را بر وى برترى ندهد، خدا او را به بهشت مى برد.

پرینت احادیث

حقوق من چند چیز است

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: از جمله حقوق فرزند بر پدرش این سه چیزند: نام نیکو بر او گذارد؛ نوشتن را به وى بیاموزد؛ و هنگامى که بالغ شد، همسرش دهد.

پرینت احادیث

اى پدرم! حقوق من این است

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: حق فرزند بر پدرش این است: نام نیکو براى او برگزیند؛ ادب وى را نیکو کنـد؛ و در جایـگاه شایسته اى قرارش دهد.

پرینت احادیث

هفت‏سال این؛ و هفت‏سال آن

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: فرزند هفت سال سَروَر است؛ هفت سال بنده [و فرمانبردار] است؛ و هفت سال یاور است.

پرینت احادیث

هر هفت سال، به کارى

امام امیرمؤمنان على علیه السلام: کودک هفت سال تربیت مى شود؛ هفت سال ادب مى آموزد؛ و هفت سال به کار گرفته مى شود.

پرینت احادیث

دانش دین، دانش دین

امام صادق علیه السلام: پسر بچه هفت سال بازى مى کند؛ هفت سال نوشتن را فرا مى گیرد؛ و هفت سال حلال و حرام را مى آموزد.

پرینت احادیث

با او تو دَمساز باش

پیامبر صلی الله علیه و آله: مِهر خداوندى از آنِ بنده اى باد که فرزند خود را با نیکى کردن به وى و دَمسازى با او و آموزش و ادب کردن وى، در نیکو شدنش یارى دهد.

پرینت احادیث

هر چیز را پذیراست

امام امیرمؤمنان على علیه السلام: جز این نیست که دل نوجوان همچون زمین میان تُهى است؛ هر چه در آن افشانده شود، همان را مى پذیرد.

پرینت احادیث

تو مسئوولى، تو مسئوولى

امام سجاد علیه السلام: حق فرزند تو این است... در سرپرستى وى مسؤولیت دارى که ادب او را نیکو کنى و به سوى پروردگارش رهنمون سازى و در فرمانبردارى از او، نسبت به وظایف تو و خودش، یارى اش دهى.

پرینت احادیث

این دانش، دانش است

امام امیرمؤمنان على علیه السلام: به کودکان خود، آنچه را خداوند سودمندشان قرار داده است، بیاموزید تا مُرجِئهحدیث با اندیشه خویش بر آنان چیره نشوند.

پرینت احادیث

با این پدر بیگانه است

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله نگاهشان به چند کودک افتاد و فرمودند: واى بر فرزندان آخرالزمان از دست پدرانشان! عرض شد: اى پیامبر خدا علیه السلام! آیا از دست پدران مشرکشان؟ پیامبر صلی الله علیه و آلهفرمودند: نه، بلکه از دست پدران مؤمنشان که هیچ یک از واجبات دینى را به آنان نمى آموزند، و چون فرزندانشان، خودشان، بخواهند بیاموزند، آنان را باز مى دارند، و در برابر آن به بهره اى اندک از دنیا خرسند مى شوند. من با چنین پدرانى بیگانه ام و آنان نیز با من بیگانه اند.

پرینت احادیث

نماز، نماز، آرى نماز

امام امیرمؤمنان على علیه السلام: نماز را به کودکانتان بیاموزید.

پرینت احادیث

قرآن به من بیاموز

از پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: هر کس فرزند خود را ببوسد، خداوند بزرگ و بِشکوه براى او کار نیکى مى نویسد. و هر کس فرزند خویش را شادمان کند، خداوند نیز در روز قیامت وى را شادمان مى کند. و هرکس به فرزندش قرآن بیاموزد، آن فرزند [در روز قیامت] همراه پدر و مادرش فرا خوانده مى شود تا دو جامه بر تن آن دو بپوشند به گونه اى که چهره هاى بهشتیان از فروغشان بدرخشد.

پرینت احادیث

آموزش تو این است

امام صادق علیه السلام: فرزندانتان را گرامى بدارید و آدابشان را نیکو کنید تا آمرزیده شوید.

پرینت احادیث

آموزش دو ورزش

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: شنا و تیراندازى را به فرزندانتان بیاموزید.

پرینت احادیث

دوستدار بچه‏ها باش

امام صادق علیه السلام: حضرت موسى بن عمران علیهماالسلام عرض کرد: پروردگارا! کدام یک از کارها نزد تو برتر است؟ خدا به او فرمود: دوست داشتن کودکان، زیرا سرشت آنان بر یگانگى من استوار است و من هرگاه آنان را مى میرانم، به مِهر خویش، در بهشت خود مى برم.

پرینت احادیث

با بچه مهربان باش

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: کودکان را دوست بدارید و به آنان مهربانى کنید.

پرینت احادیث

به من تو نیکى بکن

امام صادق علیه السلام: نیکى انسان به فرزند خویش همان نیکى او به پدر و مادر خویش است.

پرینت احادیث

از خطایش درگذر

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: مِهر خداوندى از آنِ کسى بادکه فرزند خود را در نیکو شدنش یارى دهد، بدین گونه که از خطایش درگذرد و براى او دعا کند تا رابطه اش با خدا برقرار باشد.

پرینت احادیث

این گونه نیکویش نما

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: مِهر خداوندى از آنِ کسى باد که فرزند خود را در نیکو شدنش یارى دهد. (روایتگر حدیث مى گوید: به حضرت عرض کردم: چگونه مى تواند او را در نیکو شدنش یارى دهد؟) حضرت فرمودند: کارى را که بآسانى انجام داده است از وى بپذیرد؛ از کارى که انجام دادن آن برایش سخت است درگذرد؛ او را به کارى بیش از توانش وا ندارد؛ و وى را نادان نپندارد.

پرینت احادیث

رفتار کودکانه، رفتار کودکانه

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: هر کس نزدش کودکى باشد، باید با او کودکانه رفتار کند.

پرینت احادیث

به وعده‏ات وفا بکن

امام رضا علیه السلام: هرگاه به کودکان وعده اى مى دهید، آن را برایشان عملى کنید؛ زیرا آنان مى پندارند شما همان کسانى هستید که روزى شان مى دهید. و بى گمان خداوند بزرگ وبِشکوه به اندازه اى که براى (رعایت نکردنِ حقوق) زنان و کودکان خشمناک مى شود، براى چیز دیگرى خشمناک نمى شود.

پرینت احادیث

مرا سلامم بکن

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: پنج چیز را تا هنگام مرگ رها نمى کنم که پس از من جزء آیین شوند: [یکى از آنها] سلام کردن به کودکان است.

پرینت احادیث

اى پدرم! نگاهى، نگاهى

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: هر گاه پدر به فرزند خود نگاه کند و او را خوشحال سازد، (پاداشِ) آزاد کردن بَرده اى براى پدر است.

پرینت احادیث

فریاد او را بشنو!

امام صادق علیه السلام مى فرمایند: روزى پیامبر خدا صلی الله علیه و آله نماز ظهر را با مردم به جاى آوردند و دو رکعت پایانى نماز را با شتاب خواندند. چون نماز پایان یافت، مردم به آن حضرت عَرض کردند: آیا در نماز اتفاقى رخ داد؟ پیامبر صلی الله علیه و آلهفرمودند: مگر چه شده است؟ عرض کردند: دو رکعت پایانىِ نماز را با شتاب خواندید. پیامبر صلی الله علیه و آله به آنان فرمودند: مگر شما فریاد بلند آن کودک را نشنیدید؟

پرینت احادیث

بستر خواب، جدا جدا

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: بستر خوابِ پسر بچه از پسر بچه ، و پسر بچه از دختر بچه ، و دختر بچه از دختر بچه، چون به ده سالگى رسیدند، از یکدیگر جدا شوند.حدیث

پرینت احادیث

بترس، بترس، از نفرین!

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله: همان چیزهایى که سبب مى شود تا فرزند مورد نفرین پدر ومادرش قرار گیرد، سبب مى شود که پدر و مادر نیز مورد نفرین فرزندشان قرار گیرند.

پرینت احادیث

در بوسه هم عدالت

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله به مردى که یکى از پسرانش را بوسید و دیگرى را نبوسید، فرمودند: چرا میان آن دو، مواسات را رعایت نکردى؟

پرینت احادیث

قهر کن، ولى طولش نده

شخصى مى گوید: از دست فرزندم نزد امام کاظم علیه السلامشکایت کردم. حضرت به من فرمودند: او را کتک نزن و با وى قهر کن، اما آن را طولانى نکن.

پرینت احادیث

مگر خودت دوست ندارى؟

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله: میان فرزندانتان عدالت ورزید، همان گونه که شما نیز دوست مى دارید، در نیکى کردن ومِهر ورزیدن، میان خودتان عدالت ورزند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
تجدید کد امنیتی